Należyta staranność gospodarcza – obrona przed organami podatkowymi.
Kwestia oceny należytej staranności gospodarczej podatnika podatku VAT od wielu lat stanowi przedmiot największych sporów z organami podatkowymi. Pomimo korzystnych wyroków TS UE organy podatkowe bardzo często kwestionują stany faktyczne, stawiając zarzuty braku dochowania należytej staranności oraz jednocześnie świadomego udziału w oszustwach podatkowych.
Organy podatkowe prowadzą zaawansowane analizy wszelkich dostępnych danych, w tym, pozyskanych z plików JPK, deklaracji podatkowych i celnych, e-faktur, CEIDG, KRS, STIR, a także coraz częściej wykorzystują klauzulę GARR, czyli klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania mającą na celu usuwanie korzyści podatkowych podatników, które powstały w wyniku sztucznych działań sprzecznych z przedmiotem lub celem przepisów podatkowych.
Bardzo często automatycznie odmawiają podatnikom korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie wyjaśniając w pełni kontrolowanych stanów faktycznych oraz nie udowadniając „obiektywnych przesłanek” wskazujących na wiedzę o oszustwach lub stan świadomości podatnika.
Tymczasem, jak wskazuje orzecznictwo TS UE, od podatnika nie można wymagać, aby dokonywał on kompleksowych i dogłębnych weryfikacji, takich jak te, do których dokonywania środki posiadają organy podatkowe, która mają również bezwzględny obowiązek wykazania, że podatnik brał czynny udział w oszustwie lub, że wiedział lub powinien był wiedzieć, że nabycia towarów lub usług wiąże się z oszustwem na gruncie VAT.
W jaki sposób podatnik może obronić się przed zarzutami organów?
W jaki sposób zachować należytą staranność gospodarczą?
Zapraszamy Państwa do udziału w specjalnym, celowym wykładzie on-line, na którym przedstawię problematykę należytej staranności gospodarczej oraz na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego, przedstawię oraz omówię odpowiednie rozwiązania, które pozwolą uczestnikom skutecznie zabezpieczać własne stany faktyczne i unikać zarzutów organów podatkowych.
Należyta staranność gospodarcza:
sposoby obrony przed organami podatkowymi.
1. Metodyka oceny zachowania należytej staranności gospodarczej.
2. Podstawy prawne kwestionowanych stanów faktycznych.
3. Karuzele podatkowe.
-sesja pytań i odpowiedzi
4. Przesłanki zarzutów stawianych przez organy podatkowe.
5. Sposoby weryfikacji kontrahentów.
6. Stosowanie procedury należytej staranności.
-sesja pytań i odpowiedzi
7. Fałszywa faktura wystawiona przez pracownika.
8. Wykorzystanie najnowszego orzecznictwa TS UE, w tym wyroków: z 11.01.2024 r. w sprawie C-537/22 oraz z 25.05.2023 r. w sprawie C-114/22.
9. Najnowsze orzecznictwo sądowe NSA.
-sesja pytań i odpowiedzi
Program wykładu stanowi wyłączną własność autora i chroniony jest prawami autorskimi wyrażonymi w ustawie dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz.U. 2022 r., poz. 2509). Wszelkie prawa zastrzeżone.
Notka biograficzna:
Piotr Kostrzewski, prawnik, doradca podatkowy, od wielu lat prowadzi własną kancelarię doradztwa podatkowego (www.pkostrzewski.pl).
Posiada ponad 10 letnie doświadczenie pracy w urzędzie kontroli skarbowej, gdzie kontrolował największe podmioty gospodarcze, wykonywał kontrole specjalne, realizowane na zlecenie Ministerstwa Finansów oraz uczestniczył w wielu postępowaniach w zakresie cen transferowych.
Specjalizacja – reprezentacja podatników w postępowaniach sądowo – administracyjnych przed NSA i WSA, w postępowaniach prowadzonych przez organy podatkowe oraz organy kontroli celno – skarbowej, dokumentacje cen transferowych, opinie prawne, audyty oraz optymalizacje podatkowe.
Autor publikacji książkowych: „Kontrola podatkowa i skarbowa w praktyce” (e-book – portal podatki.biz), „Kontrola w Twojej firmie prawa i obowiązki” (Wszechnica Podatkowa) oraz „Jak przygotować się do kontroli podatkowej i skarbowej” (Wydawnictwo Ekspert Księgowy).
Prowadzi wykłady i seminaria z najciekawszych zagadnień z zakresu prawa podatkowego.
Realizuje wykłady oraz seminaria podatkowe dotyczące najbardziej problematycznych zagadnień z zakresu materialnego prawa podatkowego, procedury podatkowej oraz sądowo – administracyjnej, dla Krajowej Izby Doradztwa Podatkowego, portalu podatki.biz oraz podmiotów prywatnych. Autor licznych publikacji prawno – podatkowych i filmów szkoleniowych (podatki.biz, Gazeta Rzeczpospolita, Ekspert Księgowy) Współpracuje z Wyższą Szkołą Bankową w Bydgoszczy oraz w Toruniu.