Przejdź do treści

Fundacja rodzinna.

Szanowni Państwo,

od 22.05.2023 r. w polskim porządku prawnym funkcjonuje nowy, dedykowany podmiot prawa, który umożliwia przeprowadzenie wielopokoleniowej sukcesji polskich firm rodzinnych.

Fundacja rodzinna to nowe rozwiązanie organizacyjno-prawne służące przede wszystkim do gromadzenia rodzinnego majątku oraz jego zabezpieczania, ale to również specjalny podmiot, który umożliwia zaspokajanie potrzeb beneficjentów, którymi mogą być członkowie rodziny oraz sam fundator.

Fundacja rodzinna nie ma na celu prowadzenia „powszechnej” działalności gospodarczej, natomiast może ją prowadzić w ściśle dozwolonym zakresie, w celu zaspokajania potrzeb swoich beneficjentów.

Każda fundacja rodzinna może być ukształtowana pod indywidualne potrzeby fundatora, który realizuje specyficzne cele i swoje założenia w indywidualnym stanie faktycznym, zapewniając równocześnie ochronę oraz bezpieczeństwo gromadzonego majątku.

Sukcesja firmy może powodować wiele różnych problemów oraz różnych, często nieoczekiwanych skutków prawnych.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że warto zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem o ochronę oraz transfer rodzinnego majątku, zarówno prywatnego jak i biznesowego, z wykorzystaniem dopuszczalnych preferencji podatkowych, w ramach określonej grupy beneficjentów (najczęściej najbliższej rodziny).

Zapraszam Państwa do kontaktu w sprawie weryfikacji każdego stanu faktycznego, a także uzyskania informacji:

  • o indywidualnych korzyściach związanych z wykorzystaniem formy prawnej fundacji rodzinnej do zabezpieczenia majątku fundatora,
  • o procesie założenia fundacji rodzinnej,
  • o zasadach dotyczących wykorzystania oraz inwestowania majątku,
  • o możliwościach opracowania odpowiedniego modelu oraz indywidualnego statutu.

Płynna i bezkonfliktowa sukcesja umożliwia funkcjonowanie firm przez całe pokolenia oraz zabezpiecza potrzeby finansowe beneficjentów.